Tawharanui

Pláž je součástí stejnojmenného národního parku rozkládajícího se ho 588 hektarech severně od Aucklandu na vcelku nepřístupném poloostrově. Celý areál parku je obehnán plotem chránícím původní novozélandské druhy před přistěhovaným predátory jako jsou kočky, fretky, kuny a další. Na poloostrově naleznete regenerující se přírodní buš, pláže s bílým pískem a hlavně je zde zakázáno lovit a rybařit, takže máte šanci zahlédnout opravdu hodně druhů zvířat (převážně ptactva) a mořských obyvatel – občas sem zavítají také delfíni.

IMG_2970.JPG

Do národního parku se dostanete z Aucklandu po dálnici SH1 směrem na sever, v půlce města Warkworth následujte odbočku na Omaha Beach/Matakana. Po projetí malebného městečka Matakana (na kruhovém objezdu rovně) se po cca kilometru na další odbočce vydejte směrem na Tawharanui. Za další kilomter pak začne nejhorší část cesty – silnice se změní v gravel road (štěrková cesta) a dalších 10 kilometrů už to tak zůstane. Zanedlouho se silnice navíc ještě zaklikatí a přidá se stoupání, pak se ještě místy zúží takže opatrnost je opravdu na místě. Po projetí automaticky otevíraných vrat se vydejte až na samotný konec cesty kde je malé parkoviště. Pláž a zároveň i začátek několika treků je hned několik kroků za parkovištěm za kopečkem.

IMG_2957.JPG

Tawharanui je také velmi oblíbená mezi začínajícími surfaři – svou polohou relativně blízko Aucklandu a přitom dostatečně málo přístupná, takže máte na vlnách hodně prostoru.

  • Tawharanui na oficiálních stránkách Auckland Reginonal Council